Võrkkiiged, Vaibad, Pontšod, Sallid, Indiaani käsitöö, Ehted 
   EST   RUS   
Tere! Tooted Müük Teenused Huvitavat Uudised Kontakt
 
Mehhiko Võrkkiige Kasutusjuhend
Võrkkiige ajaloost

Võrkkiige ajaloost    print

 

Arvatavasti ei saa enam keegi täpselt öelda, millal ja kelle poolt oli valmistatud esimene võrkkiik. Ühe teooria kohaselt juba 3000 aastat tagasi Lõuna-Ameerika indiaanlased hakkasid kasutama magamiseks võrkkiikesid, punudes neid esialgu "hamac'i puu" koortest. Oli see siis 3000 aastat tagasi või isegi rohkem, kuid kindel on see, et võrkkiik oli mõeldud välja Lõuna-Ameerikas. Samuti ühe teooria kohaselt olid esimesed võrkkiiged loodud just Maya indiaanlaste poolt.

 Maya indiaanlased - see on salapärane rahvas, kes on jätnud meile suursuguseid püramiide keset vihmametsa. Nad olid esimesed, kes hakkasid kasutama söögiks kartulit, tomateid ja kakaod (šokolaadi) ning tänu neile oleme ka meie seda ära õppinud. Samuti on see rahvas loonud keeruka kalendri süsteemi, nad oskasid teostada keerulisi matemaatilisi arvutusi, lõid oma kirjakeele ning lõid ka ämblikuvõrguga sarnaneva võrkkiige, mida siiani peetakse mugavaimaks võrkkiigeks maailmas.

Praktiliselt kõikidel rahvastel, kes elasid Ladina- ja Lõuna-Ameerikas, on rikkad võrkkiige kasutamise ja valmistamise traditsioonid. Kesk- ja Lõuna-Ameerika erinevate rahvaste vahel toimus pidev kaubavahetus ning võrkkiike ja rippmatte kasutati üle terve Lõuna-Ameerika, kuid erinevates kohtades kasutati erinevaid võrkkiige tüüpe. Näiteks Brasiilias ja Ekvadoris kasutatakse kootud rippmatte, samas Mehhikos kasutatakse siiamaani vanade Maya indiaanlaste traditsioonide järgi punutud võrkkiikesid.

Kui Columbus naases Uuest Maailmast koju Euroopasse, tõi ta kaasa mitte ainult kulda, vaid ka võrkkiiged, mis kiiresti muutusid väga populaarseteks paljude Euroopa meremeeste seas. Eriti palju hakati neid kasutama prantsuse ja inglise mereväes - üle 300 aasta prantsuse ja inglise meremehed magasid võrkkiikedes. Selline magamisase ei võtnud palju ruumi ning oli väga mugav - meremehed ei kukkunud nendest tormi ajal välja. Enne seda said paljud meremehed vigastada kui kukkusid oma voodist tugeva tormi ajal, kuid nüüd see probleem leidis lahenduse.

Võrkkiikesid kasutati isegi kosmoselaevadel - "Apollo" programmi raames näiteks kapten ja piloot kasutasid puhkamiseks just võrkkiikesid.

Hästi populaarsed olid võrkkiiged ka rändajate seas - võrkkiiges olemine päästis madude ja mürgiste putukate eest. Ka praegusel ajal eelistavad paljud matkajad soojas kliimas magada just võrkkiiges - see ei võta palju ruumi seljakotis ning ei kaalu tavaliselt üle 1 kilogrammi, kuid pakub suurepärast võimalust magada mugavalt ka keset ürgmetsa.

Praegu kasutatakse võrkkiikesid ehk rippmatte üle terve maailma. Ka praegu sõltuvad inimeste eelistused väga palju kliimast - Lõuna maades rohkemat populaarsust said Maya (ehk Mehhiko) võrkkiiged, kuna need on kõige mugavamad ja arvatavasti ka kõige efektsemad võrkkiiged. Külmemas põhjamaises kliimas eelistavad mõned inimesed riidest rippmatte, mis hoiavad paremini tuult. Samas on see pigem inimese isikliku maitse küsimus - nii mõnigi teeb oma valiku ikkagi oma tunde järgi, mida soovitame ka kõikidele oma klientidele!

Kuna võrkkiigest kujuneb suure tõenäosusega välja Teie lemmik puhkekoht, võtke võrkkiige soetamist tõsiselt :-)! See ei ole ainult stiilne aiakujunduse element, see on ka Teie peidukoht maailma murede ja stressi eest, kus Te saate tõesti lõõgastuda ja aja maha võtta. Eriti on see kasulik nendele inimestele, kellel on istuv töö - võrkkiik aitab leevendada selja ja kaela pingeid ja valusid.

AITÄH!

 

Siesta24.ee 2008-2015 | info@siesta24.ee